Arkeoloji Müzesi’nin kurulacağı alanda paha biçilmez eserler yosun kapladı

0

Halil Ataş

Arkeoloji Müzesi’nin kurulacağı alanda paha biçilmez eserler yosun kapladı

İznik’te restorasyon nedeniyle 9 yıl kapalı kaldıktan sonra adı İslam Eserleri Müzesi olarak değiştirilen Arkeoloji Müzesi’nin tarihi Yenişehir Kapı mevkiindeki boş alana inşa edilmesi planlanmıştı. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, yeni Arkeoloji Müzesi’nin yapılacağı alana taşınan paha biçilmez eserlerin olumsuz hava şartları nedeniyle yosun tuttuğunu söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın İznik ilçesinde Arkeoloji Müzesi’nin Türk İslam Eserleri Müzesi’ne dönüştürülmesinden sonra verilen sözlerin tutulmasını istedi.

TARİHİ ESERLER YOSUN BAĞLADI

Türkiye’nin tarih kokan ilçelerinden birisi olan İznik’te CHP İlçe Başkanı Asiye Çalışkan ile birlikte incelemelerde bulunan Kayışoğlu, Arkeoloji Müzesi’nin yapılacağı alanda bulunan eserlerin yağmur altında bırakıldığını, paha biçilmez eserlerin yosun bağlamaya başladığına dikkat çekti.

“BAKAN ERSOY SÖZ VERMİŞTİ”

İznik Arkeoloji Müzesi’nin 9 yıl önce 10 aylık tadilat için kapatıldığını ancak açılmasının tam 9 yıl sürdüğünü hatırlatan Kayışoğlu, şunları söyledi:

“Bu tadilat tam 9 yıl sürdükten sonra müze, Arkeoloji Müzesi olarak değil, Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kapılarını açtı. Tadilat sonrası adı değişmiş olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıldığında Arkeolojisi Müzesi ile ilgili verilen bir söz var.

Bu sözü bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Bakan, o açılışta Arkeoloji Müzesi’nin 2021 yılının Eylül ayında hizmete gireceğini söylemişti. Ama böyle bir çalışmanın olmadığını görüyoruz. Arkeoloji Müzesi’ne ait eserlerinin bir kısmı konteynerlara hapsedilmiş durumda. Bir kısmı ise burada görüldüğü üzere açık alanda tutuluyor. Söz verenlere sözlerini hatırlatıyorum.”

“ARKEOLOJİ MÜZESİ BİR AN ÖNCE AÇILMALI”

CHP İznik İlçe Başkanı Asiye Çalışkan da, İznik için turizmin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bizden binlerce yıl önce yaşamış insanların bize bıraktığı eserleri bizler de geleceğe bırakmak istiyoruz. İznik’in geçim kaynağına dönüşen turizmden daha fazla yararlanabilmemiz için müzenin bir an önce açılmasını gerekiyor” dedi.

Leave A Reply