Bursa’da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Kar yağışı ne zaman başlayacak? (Meteoroloji raporu: 12 Şubat 2021)

0

Bursa’da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? Kar yağışı ne zaman başlayacak? (Meteoroloji raporu: 12 Şubat 2021)
Bursa’da lodos etkisini yitirdi, sıcaklık sert düştü. Termometreler bugün 5 dereceyi gösterirken pazar günü kar yağışı geliyor! Kar yağışının en az 8 gün sürmesi bekleniyor!
Bursa’da sıcaklık 20 derece bandından lodosun etkisini yitirmesiyle bugün 5 dereceye indi.

Yer yer yağmur etkili olmakta.

Meteoroloji yetkilileri Bursa’da yarın yağış beklenmediğini ifade etti. Sıcaklığın eksi 2 ile 4 derece arasında seyredeceğini kaydetti.

BURSA’YA KAR YAĞIŞI PAZAR GÜNÜ GELİYOR!

Günlerdir beklenen kar yağışı ise Bursa’da pazar günü etkili olmaya başlayacak.

Sıcaklık en yüksek iki derece bekleniyor.

Bursa’da kar yağışının en az 8 gün boyunca aralıksız süremesi tahmini yapıldı.

Kar yağışının pazar, pazartesi, salı ve çarşamba günleri kar yağışının yoğun olması öngörüldü.

ULUDAĞ’DA SON DURUM

Kar kalınlığının son olarak 50 cm ölçüldüğü Bursa’da kar yağışı bugün başlayacak.

Meteroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeybatısı ile Çanakkkale, Muğla, Erzurum, Muş, Bingöl Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Antalya, Çanakkale ve Muğla çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Marmara’nın kuzey ve Doğusu ile Batı Karadenizin iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısının yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis hadisesi ile birlikte doğu bölgelerde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeyinde güney ve güneybatı yönlerinden, Marmara ve Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 90km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Ankara, Kastamonu ve Sinop çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerinden, Marmara ve Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 90km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, baca ve soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ UYARISI: Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor. Kar erimesi nedeniyle su baskını ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Çanakkale çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Çanakkale çevrelerinde gök gürültülü sağanak, kuzey ve doğu kesimlerinde karlakarışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kuzeybatıdan yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/saat) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Leave A Reply