Erik toplarken canından oluyordu

0

12 yaşındaki Hamza’nın mucize kurtuluşu

Yalova’da adnan mederes mahallesi umut sokakta yaşayan 12 yaşındaki Hamza Dağ ölümden döndü. Kardeşi ile birlikte erik toplamak için komşusundan izin alan Hamza Dağ (12) ağaca çıktı, bir anlık dalgınlık sonucu ayağı kaydı, erik ağacının yanında bulunan demir parmaklıklı bahçe korkuluklarının üzerine düştü, parmaklıklar kalbine saplantı.
Demir korkuluklar kalbine girdi
Küçük Hamza kalbine saplanan demirden can havliyle kendini çekerek kurtardı. Kalbinden ağır yaralanan Hamza evine kadar yürüyerek gitti, kapıda bayıldı, çocuklarının çığlıkları karşısında kapıya çıkan anne gördüğü manzara karşısında şok oldu.


Saniyeler ile yarıştılar
Komşuları ile çocuğunu bölgedeki en yakın hastaneye kaldıran anne Yadigar Dağ saniyeler ile yarıştı. Atakent hastanesine getirilen Hamza Dağ’ın kalbi durmuştu, acilde o an görevli doktor Kvc uzman Dr. Serkan Hasanol sedyenin üzerine çıkarak kalp masajı yapmaya başladı küçük Hamza dakikalar içinde verilen karar ile ameliyata alındı. Bir hafta yoğun bakımda kalan Hamza bugün servise çıkarıldı , mucize kurtuluşu doktorları pasta keserek Hamza’ya bugün senin ikinci doğum günün diyerek kestiler
Bir hayatı kurtardık ve mutluyuz.
Atakent hastanesinde görevli doktor KVC uzmanı Dr. Serkan Hasanol Hastamız Hamza evde bahçede meyve toplarken korkuluğun üzerine düşüyor ve korkuluğun demiri kalbine saplanıyor. Acil şekilde hastanemizin acil servisine getirildi. Bir telefon aramasıyla başladı bizim telaşe, aşağıya indik ve aşağı indiğimizde ben hastayı gördüğümde kalbi artık durmuş halde, kalp masajı yapmaya bir an önce başladım. Zaten verilecek karar belli önemli olan o kararı vermek ve uygulamaktı çünkü çok da zamanı yoktu hastanın ve hemen görüntülerde de anlaşıldığı gibi sedyenin üstüne atlayıp masajı yaparak acilen ameliyata aldık. Çok şükür müdahalemizi yapabildik sorun yaşamadı. Şimdi aramızda, bir hayatı kurtardık ve mutluyuz.


Pr. Dr. Noyan Timuçin Oğuş
Kalbe nafiz yani kalbin içine giren kesici ve delici yaralanmalarda birkaç kat deriden geçiyor. Küçük bir delik olarak gözükse de dışardan içerde yarattığı tahribat çok büyük olabiliyor. Hamzada da aynı durum söz konusu olmuş. Kaburgalarının arasından giren cisim korkuluk demir parçası sağ kalbi yaralamış. Kalbin dışında elastik bir zar var bizim perikard dediğimiz bunu delmiş oradan kalbe girmiş. Dışarda birkaç kat daha var tabi yani kas tabakaları var kemik de var. Dolayısıyla dışarıya dönük kanama yok. Fakat ani gelişen bir olay bu zarın içe kalp kanla dolana kadar kalbe baskı yapana kadar kalp artık genişleyip içine kan alamayacak hale gelene kadar hayatta kalabilir hasta ama ondan sonrası mümkün değildir. Dolayısıyla burada en önemli şey tabi bir an evvel kararı verip bir an evvel ameliyata girip müdahale edebilmek. Nihayet aramızda Hamza çok şükür. Çok sevindirici bir olay tabi

Baba Cevdet Dağ “Olay anında orada değildim çalışıyordum. Eşim beni aradığında oğlumun düştüğünü kalbine demir saplandığını söyledi. hemen hastaneye geldim. Bana bilgi verdiklerinde demirin içine girip deldiğini söylediler. Acil ameliyata alınması lazım dediler ve ameliyata girdi. Allahıma şükürler olsun hayatta başta Serkan doktor olmak üzere bütün doktorlarımıza teşekkür ediyorum.

 

Anne Yadigar Dağ “Hamza’yı yerde yatarken o halde görmek çok kötüydü. Buradaki doktorlarımızdan Allah razı olsun. Çok zor bir süreçten geçtik Allah kimsenin başına vermesin. Bana anne erik toplayacağım dedi. Bende komşudan izin al öyle topla dedim. İzin almış kapıdan içeri girip ağaca çıkıyor sonra ayağı kayınca düşüyor.
Melek Demir Anestezi Uzmanı ”Hastamız acile geldiğinde kalbi durmuştu. Hızlı bir ekip müdahalesiyle geri döndürüldü. Sedye üzerinde masaj yapılarak acil bir şekilde ameliyata alındı ve sonuçta bu güzel mucizeyle karşı karşıyayız.

Hamza Dağ “Hiçbir şey hatırlamıyorum. Kardeşimle erik ağacına çıkmışım. Kardeşim bahçeden çıkmış. Bende ağacın üstüne çıkmak için demirlere tutunup çıkmışım. Orda ayağım kaymış. Demirler kalbime girmiş.
Bütün doktorlara teşekkür ediyorum beni yaşattıkları için. Hepsinden Allah razı olsun. Teşekkür ederim.

Leave A Reply