EZAN SENİNİ DİNLEDİ MÜSLÜMAN OLDU

0

Ezan Sesinden Etkilenen Ukraynali Kadin Müslüman Oldu
Gezmek için gittigi tarihi kent Iznik’te Ayasofya Camiinde okunan ezan sesinden etkilenen Ukraynali genç kadin ayni camide kelime-i sehadet getirip Müslüman oldu.Bursa’nin dünyaca ünlü tarihi ilçesi Iznik’e gezi amaçli gelen Daria Yaroshenko, bir lokantada yemek yedigi esnada Iznik Ayasofya Camisi’nde okunan ezan sesinden etkilendi. Daha sonra esi ile birlikte camiye giden Yaroshenko, ezani okuyan müezzin Osman Çakmak ile tanisti. Müslüman olmak istedigini açiklayan genç kadin, Iznik Ilçe Müftüsü Üzeyir Yavas ile birlikte ezanin okundugu Ayasofya Camiinde Kelime-i Sahadet getirerek Müslüman oldu.


“Daria” idi “Derya” oldu, Kur’an-i Kerim’i arastirdi
Müslüman olan genç kadinin adi ise Derya oldu. Iznik Ilçe Müftüsü Müslüman olan genç kadina Kur’an-i Kerim hediye etti.Müslüman olma nedenini ve Islam dinini seçtigi dönemi anlatan Ukraynali Daria, “Iznik’in tarihi bir yer oldugunu duymustum. Gezmek amaçli geldik. Burada yemek yerken Ayasofya Camisi’nden ezan sesini duydum, çok etkilendim. Osman hocanin sesi beni çok etkiledi. Içimde bir seyin titredigini hissettim. Internetten Kur’an-i Kerim’i arastirdim. Kendi istegimle Müslüman olmaya karar verdim” dedi.
Savaş için çok üzgünüm
Ukrayna’da savasin kendisini çok etkiledigini dile getiren genç kadin açiklamasinda, “Benim orada yasayan akrabalarim var. Onlarin hayatlarindan endise ediyorum, kalbim de çok aciyor. Savas bittigi gibi ülkeme gidecegim” dedi.

Leave A Reply