İlk ve son mesleği

0

İznik’te yaşayan ve 3 kız 3 de erkek çocuk sahibi 75 yaşındaki İsmet Acar, 1958 yılında henüz 12 yaşında çırak olarak başladığı terzilik mesleğini çok seviyor. Mesleğin tüm inceliklerini öğrenen ve kentin en usta terzilerinden biri olan Acar, 63 yıldır sürdürdüğü meslek ile 6 çocuk büyütüp evlendirdi.

“9 YIL ÇIRAKLIK YAPTIM”

Meslekteki 63 yılını ve yaşadıklarını anlatan emektar terzi, “Dedelerimiz Bulgaristan’dan İznik’e gelmişler. Babam da beni 12 yaşında ilk ustam olan Terzi Necmi Sarılgan’ın yanına verdi. Daha sonra ikinci ustam Halil Sargın’ın yanında işe devam ettim.9 yıl çırak olarak çalıştım ve askere gittim. Askerde de 24 ay terzilik mesleğini icra ettim.1960 ve 1970’li yıllarda İznik’te 42 terzi vardı. Bugün bu sayı 10 civarlarında.

“TERZİLİK BİTMEYEN BİR İHTİYAÇ”

Çıraklık yaptığı terzi dükkânının Kılıçaslan Caddesinde olduğunu aktaran Acar, “O zamanlar bu caddenin iki tarafından şırıl şırıl sular akar, biz çıraklarda bu suyla dükkânımızın önünü yıkardık. O zamanlardan bu zamanlara kadar gördük ki terzilik her zaman bir ihtiyaç. Gençlere tavsiyem bu meslekte aç kalmazsınız. Konfeksiyon teknolojisi gelişti fakat hiçbir zaman tam ölçülerde üretim olmuyor. Herkesin bedeni farklı. Artık çırak yetişmiyor. Meslek yok olma tehlikesi altında” dedi.

Leave A Reply