İZNİK İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN HASAR TESPİTİ

0

İznik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan 4 adet erken uyarı ve tahmin amaçlı meteoroloji istasyonlarımızdan alınan sıcaklık ölçümleri incelendiğinde, 19.01.2021 tarihinde saat 00:00 ile 10:00 arasında yaklaşık 9 saat boyunca sıcaklıkların sıfırın altında 7,0 ⁰C civarında seyrettiği ve zaman zaman sıfırın altında 8,87 ⁰C’lere kadar düştüğü belirlenmiştir. Bu tespit üzerine ve üreticilerin ihbarları da değerlendirilerek aynı günden başlamak üzere Ziraat Mühendislerinden oluşan 3 ekip ile sahada ön inceleme çalışmaları yapılmıştır.

Arazide yapılan incelemelerde İlçemiz genelinde zeytin ağaçlarının sürgünlerinde çatlamalar olduğu, yapraklarının sararıp kuruduğu gözlemlenmiştir. Yukarıda anılan mahallelerde zarar oranının %40-50 oranında olacağı anlaşılmaktadır. Ayrıca don olayının öncesinde gerçekleşen yoğun kar yağışı sebebiyle ağaçlarda bulunan dal ve sürgünlerin, yer yer %10’a varan oranlarda kırıldığı tespit edilmiştir. Zararlanmanın İznik İlçesindeki mevcut 79.500 dekar zeytinliğin 12.000 dekarlık kısmında etkili olduğu düşünülmektedir.

Meydana gelen don hadisesinden dolayı, özellikle zeytin ağaçlarında ilerleyen dönemde ürün kaybı meydana geleceği öngörülmektedir.

28.01.2021 tarihinde İlçe Müdürlüğümüz tarafından İznik’in tamamını kapsayacak şekilde “Afet İhbar Formu” düzenlenerek Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.

Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz tarafından verilecek talimatlar doğrultusunda; ilerleyen günlerde ürün kayıpları netleştikçe, konuyla ilgili bölge ve parsel bazlı detaylı tespit çalışmaları yapılacaktır

Leave A Reply