İZNİKLİ TARİH ARAŞTIRMACISI YALÇIN ÖZTÜRK’ÜN İSYANI

0

Bursa İznik yukarı göllüce mahallesinde bulunan Tarihi çeşmenin parçalanması tarihin yok olması bunada kimsenin dur dememesi bizlere bırakılan tarihi mirasların yok olması demektir

Yalçın ÖZTÜRK Bir çeşme koca köyde kendine bir yer bulamayıp üstünü başını kırıp dönüyorsa,orada bir sorun var demektir.


“Zeyniler Çeşmesi”.Üzerinde binlerce yıllık tarih taşiyor.Romadan kalma hadrianus sütunu, doğu romadan kalma lahit,bizanstan kalma vaftiz havuzu ..!
Birileri orada istinat duvarı yapıyor ve koca kamyonlar beton taşıyor.Kamuya açık yola taş döküp kapatıyor ve manevralar la eski çeşmeyi yok olmanın eşiğine getiriyor.


Bir çeşme bir köyde huzur bulamaz iken,asırlarca kendine yaklaşana dostane bir tas soğuk su ikram ediyor.Suçlu kimse cezasını çekmeli yola taş döküp kapatan dahil.O kòy asırlar önce osmanlı döneminde surgunler yiyip bedelini ödedi.Kimsesiz değil,kaderine de terk edilmemeli.


Bir karış toprağım olsaydı orada sadece bir fidan dikecek kadar yani,satmam o ağacın ruhunda bedeninde yaşardım.O çeşme geçmiş tarihine ağlar durur o tepede.Ayakta durmak içinde yaslanmıştı o eve ve birileri bunu çok gördü ona,tarihe.Tüm ilgili kurumları göreve çağırıyorum.

Leave A Reply