Profesörden korkutan uyarı: ”Sayıları arttı, insana yönelecekler”

0

Ayı popülasyonunun Karadeniz bölgesi başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de canlanmaya başladığını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Vatandaşlar bölgemizde artan ayı popülasyonundan mustaripler. Devletimiz bölgede sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” dedi.
Doğu Karadeniz’de yapılan envanter çalışmalarında önceki yıllara göre sayılarının arttığı belirlenen ayılar, indikleri yerleşim yerlerinde vatandaşları korkutuyor. Trabzon’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat bırakılarak önlem alınmaya çalışılıyor.

Bu yöntemin riskli olduğuna dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonunun Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de bile iyice artmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip kalıyor. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” diye konuştu.
ttı, insana yönelecekler”
Vatandaşların kendi çözüm yollarını doğru-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları dedi: ” Tonya ilçesinde ayılar yerleşim yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi yerleşim yerlerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu çok doğru bir davranış değil. Ayılar otobur hayvanlardır. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Ama böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız doğada hem de fazla miktarda bu onu et arayışına yönlendirir. Üstelik ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da fazla artmasına neden olur. Ayılar zeki hayvanlar. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını biliyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler.” dedi.

Bölgede gezdiği yerlerde birçok insanın ayı ile karşılaştığını ifade eden Prof. Dr. Başkaya, “Ormanlardaki besin maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde gıda temin etmek için gelmesine sebep olabiliyor. Ama en önemli etken ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda artmış olması. Araziden uzak insanlar bu gerçeği inkar ediyorlar fakat köylüler ise yıllardır bu durumdan yaka silkiyorlar. Bu durumda önlem alınmazsa facia ile sonlanabilir. Bölge vatandaşı devletten bir adım atmasını bekliyor” dedi.

Leave A Reply