TOKİ’nin kurasından Suriyeliler çıktı!

0

TOKİ’nin kurasından Suriyeliler çıktı!


on dönemde çok sayıda Suriyeli ve Afgan’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığı konuşulurken, bu durum Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kuralarında da gösterdi. Başvuru şartı olarak Türk vatandaşlığının ve 1 yıllık ikametin yeterli olduğu kura çekilişini kazananlar arasında Suriyelilerin de olduğu iddia edildi.
Son dönemde çok sayıda başta Suriyeli ve Afgan’ın TC vatandaşlığına alındığıyla ilgili tartışmalar sürerken, engelli ve şehit-gazi yakınlarına konut edindirme amacı güden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen kuranın sonuçları dikkat çekti. Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan imzalı habere göre, son olarak geçen ay yapılan İstanbul Kayabaşı 3. ve 4. Etap evlerinin kuralarında 3 artı 1 dairelerden kazanan yaklaşık 500 talihli içinde yabancı isimlerin olduğu görüldü. Kurayı kazanamayan bir vatandaş, “Önce, ‘kazanamadım ama neyse ki bu daireler ağırlıklı olarak ev sahibi olmayan şehit ve gazi yakınlarına gidiyor’ diye düşündüm. Sonra listedeki isimleri görünce bunca vatandaşımız evsiz barksızken sonradan vatandaşlığa geçenlerin bu hakkı kazandığını görmüş oldum” dedi.
TOKİ’nin büyük konut açığı olan İstanbul için kura çekimi yaptığı bir diğer proje de Sancaktepe projesi. Proje, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarına özel yapılması ile “neden dövizle kazananlara özel proje yapılıyor” tepkisi çekmişti. Yüzde 30 peşinatla 8.342 lira taksitle 120 aya varan vade ile ev sahibi yapan projenin kurasını kazananlar arasında da yine yabancı isimler var.

Leave A Reply