YALOVA MERKEZLİ 6 İLDE OPERASYON

0

Yalova merkezli 6 ilde terör örgütü DEAŞ’a finans sağlamak için yabancı uyruklu iş adamlarını gasp eden, yağma,  alıkoyma, şantaj, göçmen kaçakçılığı suçlarına karışan ve sahte belgelerle örgüt üyelerinin Avrupa’ya gitmesini sağladıkları ileri sürülen aralarında DEAŞ’ın Türkiye suikastçisinin de olduğu 14 kişiden 8’i tutuklandı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Terörle Mücadele (TEM) ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik olarak 8 aylık zorlu bir operasyona imza attı.

Yalova’da ikamet eden ve sözde örgütün yöneticilerinden olduğu belirlenen A.Y. ve A.G.’yi takibe alan emniyet güçleri, şüphelilerin daha önce Irak ve Suriye’de örgüt içerisinde faaliyet gösterdikten sonra Türkiye’ye geldiğini tespit etti.

Teknik ve fiziki takibin ardından ekipler, 2 şüphelinin örgütün talimatları doğrultusunda özellikle İstanbul’da Iraklıların yoğun yaşadığı Fatih ve Aksaray ilçelerinde Irak uyruklu insanlar üzerinde baskı, korku saldıklarını ve yine Irak uyruklulardan oluşturdukları kişilerle suç örgütü kurduklarını belirledi.

A.Y. ve A.G.’nin kurduğu suç örgütü ile özellikle yasa dışı yollarla Türkiye’den Avrupa’ya göçmen kaçakçılığı yaptıkları bilgisine ulaşan ekipler, ayrıca DEAŞ üyelerini de yine aynı yolla Avrupa’ya, Avrupa’dan ise Türkiye’ye geçişlerini sağladığını gördü.

Ekipler, Türkiye’de organize suçlara karıştıkları teknik ve fiziki takiple belgelenen 8’i yönetici 14 kişinin yakalanması için Yalova, İstanbul, Sakarya, Mersin, Eskişehir ve Şırnak’ta eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda A.Y. ve A.G.’nin de aralarında olduğu 12’si Irak, 1 Fas ve 1 Türk uyruklu olmak üzere 14 şüpheli sorgularının yapılması için Yalova’ya getirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adli mercilere sevk edilen 8 kişi tutuklandı, 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

-Kaçmak isteyen sözde örgüt yöneticisi Habur Sınır Kapısında yakalandı

Operasyonda, takip altında olan sözde yönetici ve DEAŞ’ın Türkiye suikastçisi olduğu ileri sürülen A.G.’nin, Şırnak’ta bulunan Habur Sınır Kapısından yurt dışına sahte kimlikle kaçmaya çalıştığı sırada gözaltına alındığı belirtildi.

İstanbul’da gözaltına alınan sözde örgüt lideri olarak anılan A.Y.’nin de yakalandığı operasyonda, şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada ise, 2 tabanca, mermiler, 433 tane sahte pasaport, 346 tane sahte kimlik belgesi ve kimlik yapımında kullanılan çok sayıda teknik makine, sahte mühür ve ekipmanları ile suç örgütü tarafından kullanılan çok sayıda doküman ele geçirildiği kaydedildi.

-Silahlı gasp, alıkoyma, şantaj ve yağma suçlarından elde ettikleri geliri DEAŞ’a gönderdiler

Operasyon ile ilgili paylaşılan bir güvenlik kamera görüntüsünde, şüphelilerin terör örgütü DEAŞ’a finans sağlamak için oluşturulan suç örgütünün birçok ilde yabancı uyruklu iş adamlarını takibe aldıkları belirlendi.

Görüntüde, Kuveytli bir iş adamını elindeki silahla tehdit eden örgüt üyesinin iş adamını yaraladıktan sonra parasını gasp ettiği görülüyor.

Bunun dışında yine örgüt üyelerinin İstanbul’da Iraklı bir iş adamı ve Sakarya’da sahte kimlik kullanarak silahlı gasp olayını gerçekleştirdiği ortaya çıkarıldı.

Örgüt üyelerinin iş adamlarına yönelik düzenledikleri silahlı gasp, alı koyma ve yağma suçlarından elde ettikleri paraları ise, havale yoluyla terör örgütünün yurt dışı ayağına gönderdikleri tespit edildi.

Temasta oldukları yabancı uyruklu kadınları da hedef alan örgüt üyelerinin, kadınların çektikleri çıplak fotoğraflarını şantaj ve tehdit amaçlı kullandıklarını ortaya çıkarıldı.

Leave A Reply