Zeytin Ağaçları zarar gördü

0

İznik ve Orhangazi’de geçen hafta başında etkili olan kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde yaklaşık 40 santimetreye kadar ulaştı.

Orhangazi’nin üst kesimlerinde yer alan zeytinliklerde ise çok sayıda zeytin ağacı kırıldı. Üretici kırılan zeytin ağaçlarından dolayı kara kara düşünüyor. İlçe Tarım müdürlüğü Ocak ayının ortasında etkili olan kar yağışı uzun süren kuraklığın ardından sevinçle karşılanırken, bazı zeytin bahçelerinde oluşturduğu hasar nedeniyle çiftçiye zarar verdi. Geçen hafta sonu başlayıp hafta başına kadar devam eden kar yağışı özellikle Orhangazi’nin yüksek kesimlerinde 40 santimetreye kadar ulaştı. ilçe tarım müdürlüğü ve Ziraat Odası, zeytinliklerde hasar tespit çalışması yapacak.

Kar yağışı sonrasında yüksek kesimlerde yer alan zeytin bahçelerinde çok sayıda zeytin ağacı hasar gördü. Dalları kırılan ve bazı zeytin ağaçlarının da gövdesinden koptuğu bazı bölgelerde zeytin üreticileri büyük zarara uğradı. Öte yandan İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat odası Orhangazi bölgesinde hasar tespit çalışması yapıyor.

Leave A Reply